2018

Eric Barnett            NATIONAL CHAMPION

                               *Freestyle Junior 120# 1st
                               Folkstyle Junior 120# 2nd
                               Greco-Roman Junior 120# 3rd

Jayden Laurent      NATIONAL CHAMPION
                               *Womens Freestyle UWW Junior 65KG 1st
                               *Womens Freestyle Junior 144# 1st
                               Womens Freestyle U23 65KG 2nd

                               Womens Freestyle Senior 65KG 3rd
                               **Senior WMFS 65KG National Team member

​Ty Pelot                  Greco-Roman U23 63KG 3rd

                               Greco-Roman Senior 60KG 4th

                               **Senior Greco-Roman World Team Trials Qualifier

Colton Hamill         Greco-Roman Bantam 43# 3rd
                               Freestyle Bantam 43# 5th 

Keaten Pues          Freestyle Schoolboy 250# 4th
                               Greco-Roman Schoolboy 250# 6th
Braeden Hamill      Freestyle Intermediate 56# 5th
                               Greco-Roman Intermediate 56# 6th

Adeline Koltz          Womens Freestyle Schoolgirl 110# 2nd

Paul Bianchi           Freestyle UWW Junior 57KG 3rd

Koressa Allgeyer    Womens Freestyle Schoolgirl 110# 6th

​Jose Acosta           Greco-Roman U23 82KG 6th

Jackson Esser       Folkstyle Intermediate 49# 3rd

Gauge Schaus       Folkstyle Bantam 70# 5th

Jäger Eisch            Folkstyle  Cadet 94# 5th

Hunter Steinfeldt    Folkstyle Intermediate 56# 6th

Cole Bartlein          Folkstyle Intermediate 84# 6th

Brooke Huffman     Folkstyle Intermediate 105# 6th

​Treston Eckstein    Folkstyle Novice 92# 7th

Michael Alexander Folkstyle Schoolboy 130# 7th

Bailey Thelen         Folkstyle Cadet 132# 8th

Clayton Whiting      Folkstyle Cadet 145# 8th

​Colin Schubert       **Senior Greco-Roman World Team Trials Qualifier

2015

Paul Bianchi         NATIONAL CHAMPION

                             *Greco-Roman UWW Cadet 54KG 1st

                             Greco-Roman Junior 120# 5th

                             Folkstyle Junior 113# 7th

Eric Barnett          NATIONAL CHAMPION

                             *Greco-Roman UWW Cadet 42KG 1st

                             Folkstyle Cadet 94# 3rd

                             Greco-Roman Cadet 94# 7th

Matthew Bianchi   NATIONAL CHAMPION

                             *Greco-Roman Novice 85# 1st

                             Freestyle Novice 85# 5th

Ty Pelot                Greco-Roman UWW Junior 60KG 2nd

Jose Acosta         Greco-Roman UWW Cadet 63KG 4th

                             Greco-Roman Cadet 138# 5th

Cody Holmes       Greco-Roman Schoolboy 3rd

Joey Bianchi        Freestyle Schoolboy 105# 5th

                            Greco-Roman Schoolboy 105# 7th

Brock Bergelin     Greco-Roman UWW Cadet 50KG 2nd

                            Greco-Roman Cadet 113# 3rd

Clayton Whiting   Greco-Roman Novice 105# 6th

                             Freestyle Novice 105# 7th

                             Folkstyle Novice 100# 7th

Kaiden Koltz        Folkstyle Schoolboy 70# 4th

Nolan Hansen     Greco-Roman Schoolboy 70# 7th

                            Freestyle Schoolboy 70# 8th

Logan Hansen    Greco-Roman Bantam 70# 3rd

                           Freestyle Bantam 70# 3rd

Gabriel Klatt        Folkstyle Intermediate 87# 6th

Everett Koltz       Folkstyle Intermediate 50# 8th

Colin Schubert   Greco-Roman University 71KG 3rd

                           Greco-Roman Senior 71KG 5th

USA WRESTLING & FILA/UWW ALL-AMERICANS

2014

Paul Bianchi          Greco-Roman Cadet 113# 6th

                              Greco-Roman FILA Cadet 50KG 5th

                              Folkstyle Cadet 113# 5th

Ty Pelot                 Greco-Roman FILA Junior 60KG 7th

                              Folkstyle Junior 126# 8th

Jose Acosta          Greco-Roman Cadet 126# 7th

Dewey Krueger    Folkstyle Junior 145# 8th

Matt Halverson     Folkstyle Junior 285# 2nd

2011

Brandon Fleischmann   Folkstyle Middle School 120# 4th

                                      Folkstyle Schoolboy 128# 4th

                                      Greco-Roman Schoolboy 136# 5th

                                      Freestyle Schoolboy 136# 2nd

Paul Bianchi                  Folkstyle Middle School 84# 3rd

                                      Folkstyle Schoolboy 84# 8th

Jose Acosta                  Folkstyle Middle School 77# 3rd

                                      Folkstyle Novice 80# 4th

Ty Pelot                         Greco-Roman FILA Cadet 42KG 3rd

                                      Greco-Roman Junior 98# 5th

Joey Bianchi                 Folkstyle Intermediate 60# 8th

Jayden Laurent             Folkstyle Novice 95# 3rd

Bailey Vanhandel          Folkstyle Schoolboy 98# 5th

Adam Braley                 Folkstyle Schoolboy 160# 7th

​Walker Christensen      Folkstyle Cadet 84# 3rd

Dillon Koenigs              Folkstyle Cadet 84# 7th


TEAM WISCONSIN - Schoolboy - Greco 4th/ Freestyle 4th

Bailey Vanhandel  98/105#

Brandon Fleischmann 136#

Justin Kloehn  136#


TEAM WISCONSIN - Cadet - Greco 5th/ Freestyle 5th

Walker Christensen  84/91#

Dillon Koenigs  91#

Ty Pelot  98#

Dewey Krueger  105#


TEAM WISCONSIN - Junior - Greco 2nd/ Freestyle 5th

​Ty Pelot 98#


2008

Ty Pelot                    TRIPLE CROWN

                                 NATIONAL CHAMPION

                                 *Folkstyle Novice 60# 1st

                                 *Greco-Roman Novice 60# 1st

                                 *Freestyle Novice 60# 1st

Walker Christensen  Folkstyle Novice 60# 6th

Paul Bianchi             Folkstyle Midget 60# 8th

Robert Lee               Folkstyle Novice 65# 4th

​Bradley Ladwig        Folkstyle Midget 70# 5th

Zach Smith              Folkstyle Novice 95# 4th

Andrew Drevs          Folkstyle Novice 130# 8th

Matt Halverson        Folkstyle Novice 140++ 3rd

FOLKSTYLE NATIONAL CHAMPIONS--Novice Division



2006

John Viglietti            Folkstyle Midget 50# 6th

Ty Pelot                   Folkstyle Midget 55#  5th

                                Greco-Roman Midget 55# 5th

Zac Youngchild        Folkstyle Midget 55#  2nd

                                Greco-Roman Midget 60# 2nd

Zak Stepniewski      Greco-Roman Midget 65# 3rd

                                Freestyle Midget 65# 6th

  • Hall of Fame feat. will.i.am3:21

2010

​Ty Pelot                       NATIONAL CHAMPION

                                    *Folkstyle Middle School 77# 1st

                                    Folkstyle Schoolboy 77# 6th

                                    Greco-Roman  Schoolboy 84# 5th

Dewey Krueger           NATIONAL CHAMPION

                                    Folkstyle Middle School 91# 4th

                                    *Folkstyle Schoolboy 84# 1st

                                    Freestyle Schoolboy 91# 7th

​Bradley Ladwig           Folkstyle Middle School 84# 5th

                                    Folkstyle Novice 85# 4th

                                    Greco-Roman Novice 85# 6th

Brandon Fleischmann Greco-Roman Schoolboy 105# 5th

                                    Freestyle Schoolboy 105# 4th

Dillon Koenigs             NATIONAL CHAMPION

                                    *Folkstyle Middle School 84# 1st

Jose Acosta                Folkstyle Elem. School 75# 3rd

Jayden Laurent           Folkstyle Intermediate 87# 5th

Brock Bergelin            Folkstyle Novice 65# 8th

Paul Bianchi               Folkstyle Novice 70# 3rd

Zach Smith                 Folkstyle Schoolboy 105# 5th

Nicholas Osowski       Folkstyle Schoolboy 175# 3rd

Lucas Lambrecht        Folkstyle Cadet 135# 4th

Scott Pelot                  NATIONAL CHAMPION

                                   *Folkstyle Veterans C 167.5# 1st


TEAM WISCONSIN - Schoolboy - Greco 3rd/ Freestyle 6th

Dillon Koenigs 84#

​Dewey Krueger 91#

Zac Youngchild 98#

​Brandon Fleischmann 105#

Jordan Dieringer 120#

Nick Osowski 175#                            

2007

​Briar Hass               NATIONAL CHAMPION

                                *Folkstyle Bantam 40# 1st

Austin Siolka           Folkstyle Midget 55# 5th

Robert Lee              Folkstyle Midget 60# 8th

Ty Pelot                   Greco-Roman Novice 60# 3rd

                                Freestyle Novice 60# 2nd

Zac Youngchild       Greco-Roman Novice 65# 7th

                                Freestyle Novice 65# 7th

Taylor Kelley           Greco-Roman Schoolboy 130# 8th

2009

Brandon Fleischmann  NATIONAL CHAMPION

                                     *Freestyle Novice 90# 1st

                                     Greco-Roman Novice 90# 3rd

                                     Folkstyle Novice 90# 6th

Ty Pelot                        Greco-Roman Schoolboy 70# 7th

                                     Freestyle Schoolboy 70# 6th

Dewey Krueger            Greco-Roman Schoolboy 84# 6th

                                     Freestyle Schoolboy 84# 6th

Joey Bianchi                 Folkstyle Bantam 50# 6th

Logan Kust                   Folkstyle Bantam 55# 4th

Paul Bianchi                 Folkstyle Novice 65# 8th

Zach Smith                   Folkstyle Schoolboy 105# 6th

Andrew Drevs               Folkstyle Novice 140+# 2nd

Reed Anklam                Folkstyle Schoolboy 265# 2nd

Tom Vieau                    Folkstyle Veterans A 187.25# 2nd

FOLKSTYLE NATIONAL RUNNERS-UP--Bantam Division


2012

Nolan Hansen      Folkstyle Intermediate 50# 5th

                             Freestyle Intermediate 50# 7th

                             Greco-Roman Intermediate 50# 3rd

Jayden Laurent    Folkstyle Novice 112# 3rd

Jose Acosta         Folkstyle Schoolboy 91# 4th

Paul Bianchi        Folkstyle Schoolboy 98# 4th

Dewey Krueger   Folkstyle Cadet 126# 4th

Ty Pelot               Greco-Roman FILA Cadet 50KG 5th


TEAM WISCONSIN - Schoolboy - Greco 4th/ Freestyle 6th

Brock Bergelin 77#

Paul Bianchi 98#

Michael Bertrand 105#


TEAM WISCONSIN - Junior - Greco 4th/ Freestyle 6th

​Dillon Koenigs 100#


X-Factor Elite WrestlinG​​​ 

 

2013

Shane Corrigan           Folkstyle Intermediate 50# 3rd

Brock Bergelin             Folkstyle Schoolboy 91# 3rd

Colton Ryan                 Folkstyle Cadet 94# 7th

Brandon Fleischmann  Folkstyle Cadet 170# 8th

                                     Greco-Roman Cadet 170# 5th

                                     Freestyle Cadet 170# 3rd

Paul Bianchi                 Greco-Roman FILA Cadet 46KG 2nd

                                     Greco-Roman Junior 106# 7th

Dewey Krueger            Greco-Roman FILA Cadet 63KG 5th

Zac Youngchild            Greco-Roman Junior 138# 8th


TEAM WISCONSIN - Schoolboy - Greco 3rd

Brock Bergelin 91/98#

Jose Acosta 120#

      2017

Jayden Laurent       NATIONAL CHAMPION

                               *Womens Freestyle Junior 144# 1st

                               *Girls Folkstyle Junior 144# 1st

                                Womens Freestyle UWW Junior 67KG 2nd

                                Womens Freestyle UWW Cadet 65KG  3rd

​Greyson Clark         NATIONAL CHAMPION

                               *Greco-Roman Schoolboy 77# 1st

                                Freestyle Schoolboy 77# 4th

Adeline Koltz          NATIONAL CHAMPION
​                               *Womens Freestyle Schoolgirl 89# 1st

Matthew Bianchi     Greco-Roman Schoolboy 112# 2nd

                                Folkstyle Schoolboy 112# 5th

                                Freestyle Schoolboy 112# 6th

Eric Barnett             Folkstyle Junior 113# 4th

                               Greco-Roman Junior 113# 4th

Treston Eckstein     Folkstyle Intermediate 103# 2nd

                                Greco-Roman Intermediate 103# 2nd

                                Freestyle Intermediate 103# 4th

Clayton Whiting      Folkstyle Schoolboy 136# 3rd
                               Freestyle Schoolboy 136# 3rd
                               Greco-Roman Schoolboy 136# 4th

Nate Trepanier        Folkstyle Junior 152# 6th

Jose Acosta            Folkstyle Junior 170# 7th

                               Greco-Roman Junior 170# 8th

Blake Miller             Folkstyle Novice 95# 7th

Shane Corrigan      Folkstyle Schoolboy 77# 5th

Everett Koltz           Folkstyle Novice 60# 6th

Nolan Hansen        Folkstyle Cadet 94# 6th

Paul Bianchi           Freestyle UWW Junior 55KG 2nd

Ty Pelot                  Greco-Roman University 63KG 2nd

Colin Schubert       Greco-Roman University 75KG 2nd

                                   Greco-Roman U23 71KG 2nd

​​​2016

Jayden Laurent         NATIONAL CHAMPION

                                  *Womens Freestyle Cadet 143# 1st

                                  *Girls Folkstyle Cadet 143# 1st

                                  Womens Freestyle Junior 148# 2nd

​                                  Womens Freestyle UWW Cadet 65KG 2nd

                                  Girls Folkstyle Junior 148# 5th

Matthew Bianchi       NATIONAL CHAMPION

                                 *Greco-Roman Schoolboy 98# 1st

Joel Neuville             NATIONAL CHAMPION

                                 *Folkstyle Veterans C 213.75# 1st

Cody Holmes           Folkstyle Junior 100# 2nd

                                 Greco-Roman Junior 100# 6th

Brock Bergelin         Greco-Roman UWW Cadet 50KG 2nd

                                 Folkstyle Junior 120# 4th

                                 Freestyle Junior 113# 8th

Paul Bianchi             Greco-Roman Junior 126# 3rd

                                 Folkstyle Junior 126# 3rd

                                 Freestyle Junior 126# 6th

Eric Barnett              Freestyle UWW Cadet 46KG 3rd

                                 Folkstyle Cadet 106# 5th

                                 Freestyle Cadet 100# 6th

Braeden Scoles       Folkstyle Novice 90# 4th

                                Greco-Roman Novice 90# 6th

                                Freestyle Novice 90# 7th

Bryson Alsteen        Folkstyle Cadet 160# 5th

                                Freestyle Cadet 160# 7th

Greyson Clark         Greco-Roman Novice 70# 2nd

                                Freestyle Novice 70# 3rd

Demario Ford          Greco-Roman Schoolboy 84# 5th

                                Freestyle Schoolboy 84# 8th

Jose Acosta            Greco-Roman UWW Cadet 76KG 2nd

Isaac Diaz               Folkstyle Schoolboy 160# 5th

Sarah Engedal        Girls Folkstyle Cadet 154# 4th

Cody Minor              Folkstyle Cadet 88# 5th

Aaron Torres            Freestyle Intermediate 60# 7th

Everett Koltz            Folkstyle Intermediate 55# 7th

Samuel Bruss          Folkstyle Cadet 94# 8th

Dewey Krueger        Freestyle UWW Junior 70KG 7th

Colin Schubert         Greco-Roman University 75KG 2nd

                                Greco-Roman Senior 75KG 8th